Slow fashion – sztuka, którą warto posiąść! 0
Slow fashion – sztuka, którą warto posiąść!

Wyobraź sobie taką sytuacje. Wyprzedaże wołają Cię, kuszą, aż w końcu ulegasz ich urokowi. Kupujesz kolejną bluzkę, spodnie. Po jakimś czasie okazuje się jednak, że nie tego oczekiwałeś… Nowy nabytek nie pasuje do Twojego stylu, jest słabej jakości i źle na Tobie leży. Brzmi choć trochę znajomo? Jeśli tak i chcesz raz na zawsze uporać z impulsywnymi zakupami, koniecznie zaprzyjaźnij się z pojęciem „slow fashion”.

Slow fashion – co to oznacza? Slow fashion to pojęcie, które po raz pierwszy ujrzało światło dzienne w 2007 roku. W języku polskim dosłownie oznacza „powolną modę”. Stworzyła go i zdefiniowała Kate Fletcher – profesor zrównoważonego rozwoju.

Najważniejsze założenia filozofii slow fashion to:

  • tworzenie stylizacji z mniejszej ilości ubrań;
  • świadome wybieranie elementów garderoby;
  • stawianie na ponadczasowe kolory i fasony.

Nie myl slow fashion z trendami modowymi, które szybko przemijają! Slow fashion to styl życia, który polega na zdroworozsądkowym podejściu do mody oraz bierze pod uwagę nasze samopoczucie, troskę o środowisko przestrzeń codziennego użytku.

Podstawowe zasady życia według slow fashion! 

Pamiętaj, żeby zmianę zacząć od małych kroków. Nie musisz podejmować spektakularnych działań. Wystarczy kilka drobnych korekt w codziennych nawykach, aby przestać być niewolnikiem posiadania i zacząć świadomie oraz odpowiedzialnie podejmować decyzje zakupowe.

1. Rozsądne zakupy

Zadawaj sobie pytania zanim wybierzesz się na zakupy. Uodpornij się na wyprzedaże. Regularny przegląd szafy pozwoli Ci stwierdzić, czego tak naprawdę potrzebujesz. Postaw na uniwersalne rozwiązania. Nie kupuj pod wpływem chwili czy emocji.

2. Produkty najlepszej jakości

Stawiaj jakość na pierwszym miejscu. Pamiętaj, że to inwestycja na długie lata, ponieważ produkty wyższej jakości wolniej ulegają zniszczeniu i lepiej wyglądają. Postaw na tkaniny naturalne, dzięki którym Twoje ciało będzie mogło oddychać.

3. Naprawianie zamiast wyrzucania

Zaprzyjaźnij się z szewcem i krawcową. Nie wyrzucaj rzeczy, które można naprawić. Zaszyj, przerób, napraw. Kurtkę można zawsze zamienić w modną kamizelkę, a sukienkę w spódnicę. Uwolnij swoją kreatywność.

4. Codzienne dbanie o odzież kluczem do sukcesu

Zwracaj uwagę na informacje zamieszczane na metce. Postępuj według zawartych na niej wskazówek, jak dbać o ubranie. Dzięki temu elementy garderoby będą Ci służyły znacznie dłużej.

Era nadmiernego konsumpcjonizmu, która sprawiła, że bez żalu pozbywaliśmy się rzeczy kupionych nieprzemyślanie, na szczęście przemija. Nadszedł czas na slow fashion, czyli dbałość o jakość zawartości naszych szaf i nadawaniu im drugiego życia. „Powolna moda” to przede wszystkim rozsądne zakupy oraz świadomość własnego stylu i potrzeb.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl